צוואות וירושות

צוואות וירושות

צוואה היא מסמך משפטי מחייב בו נתונה לאדם הזכות לקבוע מי יירש את רכושו, קניינו ונכסיו לאחר מותו. בהתאם לחוק הירושה, תשכ"ה-1965, כל אדם יכול להחליט האם לערוך צוואה. אך חשוב לדעת כי קטין, פסול דין, ואדם שלא ידע להבחין בטיבה של צוואה כאשר ערך אותה אינם יכולים לערוך צוואה.

צוואה אינה נחלתם של בני הגיל השלישי כפי שנוטים לחשוב רבים מלקוחותינו אותם משרדנו מלווה. למעשה, קשה לומר כי יש גיל מסוים בו צריך לערוך צוואה. לא פעם משרדנו קיבל פנייה לעריכת צוואה גם מבני זוג צעירים בני 25-40. ההמלצה הרווחת של משרדנו היא לערוך צוואה לזוגות נשואים או אף אם מדובר על זוגות נשואים המנהלים פרק ב' אשר הגיעו למערכת הזוגית עם רכוש וילדים.

כמובן שגם ידועים בציבור יכולים לערוך צוואה והכל כדי למנוע סכסוך אפשרי לגבי מעמד בן/בת הזוג הנותר בחיים עם שאר היורשים.

שאלה זאת היא שאלה מאוד טריקית וכאשר מגיע למשרדנו לקוח ושואל את השאלה אנו מיד משיבים לו , נעשה שתי בדיקות עיקריות:

  1. האם את/אתה/אתם באמת זקוקים לצוואה?
  2. מה תרומתה המעשית של כתיבת הצוואה למימוש רצונכם האחרון לאחר לכתכם מהעולם.

בהמשך הדברים אנו מסבירים כי עריכת צוואה היא הדרך היחידה להבטיח כי רכושנו יועבר ליקירים לנו, היות שעל פי דיני הירושה, בהעדר צוואה, העיזבון יחולק על פי סדר הירושה הקבוע בחוק, אשר לעיתים קרובות, אינו תואם את רצון המצווה. לפיכך, וזוהי המלצתנו בכל המקרים, כאשר אדם צבר רכוש כלשהו בעל ערך רגשי/כלכלי, כדאי לערוך צוואה אשר תשקף את רצונו ולפיה – מה ייעשה ברכושו לאחר מותו.

חוק הירושה קובע כי ישנם 4 דרכים אפשריות שבהן ניתן לערוך צוואה: צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל פה (צוואת שכיב מרע). הבחירה באיזה סוג של צוואה לבחור, נתונה אך ורק לאדם המצווה על פי רצונו החופשי וללא לחצים מסביבתו. עורך הצוואה יכול לבחור באיזו דרך לערוך את הצוואה מלבד צוואה בע"פ ("צוואת שכיב מרע").

מדובר על צוואה הכתובה כולה בכתב היד של המצווה, ללא שימוש בעזרים טכנולוגיים כלשהם כמו מכונת כתיבה או מחשב. הייחודיות בעריכת צוואה זאת הינה בכך שהיא חייבת להיות בכתב ידו של המצווה לרבות תאריך עריכת הצוואה וחתימתו האותנטית של כותב הצוואה. צוואה בכתב יד ניתנת לכתיבה באופן עצמאי, מבלי שהמצווה זקוק לעדים או לכל סוג של הנחיה משפטית. מדובר על צוואה פשוטה שאינה דורשת התערבות של עורך דין ובכך חוסכת הוצאה כספית. עם זאת, בצוואה בכתב יד מתגלים המון ליקויים, פרצות וטעויות בדרך, דבר המוביל בהרבה מקרים להגשת התנגדות לקיום הצוואה מצד מתנגדי הצוואה והגשת ערעור, לדוג', כי הופעל לחץ או שהיתה השפעה בלתי הוגנת על המצווה.

מדובר על צוואה המכונה גם "צוואת שכיב מרע" וזוהי צוואה הנאמרת בעל פה על ידי המצווה, בפני שני עדים, מבלי שהוא עצמו יצטרך להכין כל מסמך כתוב. צוואה בעל פה נועדה למקרים בהם האדם חש כי הוא נמצא בסכנת חיים או נמצא על ערש דווי וללא כל יכולת, בשל מצבו, לערוך צוואה באחת משלוש הדרכים האחרות (צוואה בכתב יד, צוואה בעדים או צוואה בפני רשות). עדי צוואה זאת עורכים מסמך ורושמים במדויק ככל הניתן את דברי המצווה ולבסוף חותמים על הצוואה ומפקידים אותה אצל הרשם לענייני ירושה. חשוב לדעת כי צוואה בעל פה מתבטלת אם עבר חודש ימים מהרגע שחלפו הנסיבות שהצדיקו את עריכת הצוואה. בניגוד ליתר הצוואות, בצוואה בעל פה העד או בן הזוג של המצווה יכולים להיות יורשים בצוואה.

מדובר על צוואה הנערכת ומוגשת על ידי גורם רשמי כגון: נציג רשות, עו"ד, שופט, חבר בית דין דתי, רשם של בית משפט, הרשם לענייני ירושה או נוטריון. שתי הדרכים לערוך צוואה בפני רשות הן כשהמצווה אומר את צוואתו בעל פה בפני הגורם הרשמי או כשמצווה מגיש בעצמו צוואה כתובה לגורם הרשמי. בשני המקרים הגורם הרשמי כותב את רצונות ודרישות המצווה בעין משפטית.

משרדנו שם לעצמו למטרה עליונה לכתוב לערוך צוואות בהתאם לכללי חוק הירושה באמצעות עורך דין המתמחה והבקיא בענייני צוואות וירושות, דבר המעניק למצווה שקט נפשי וידיעה כי לאחר מותו ינהגו ברכושו בהתאם לרצונותיו וציוויו.

בהתאם לסעיף 8 לחוק הירושה, יכולים שני בני הזוג (נשואים או ידועים בציבור) לאחר שהסכימו על תוכנה לערוך את הצוואה יחד באופן בו ההוראות מסתמכות על ההוראות המקבילות של הצוואה של בן הזוג האחר. צוואה זאת נערכת יחד ולא ניתן לערוך בו שינויים במעמד צד אחד.

במשרדנו מקפידים שניסוח הצוואה הכתובה בכתב יד או צוואה שהודפסה במחשב יהיה ברור, מדויק, משקף את רצון המצווה ומעל לכל חד משמעי, והכל כדי למנוע כל סוג של התנגדות מצד היורשים או כל סוג של ספקות בקשר לתוקפה של הצוואה. 

מלבד פרטיו האישיים של המצווה בראש הצוואה, חשוב לרשום את פרטי נכסי העיזבון של המצווה (כתובת הנכס הכולל גם גוש חלקה ותת חלקה אם יש, מיטלטלין, חשבונות בנק וכד'). בחלק הבא יש להקפיד לכתוב את פרטיהם של היורש/יורשים בצירוף שם מלא, תעודת זהות ומהות הקשר לכותב הצוואה (המוריש).

מדובר על צוואה הנערכת במעמד של לפחות שני אנשים שהמצווה קבע כי הם "עדי קיום" המהווים עדים לצוואתו. הסיבה בה נדרשים שני עדים בצוואה זאת היא מהסיבה שכך קל להוכיח כי הצוואה נערכה מרצונו החופשי של המצווה, הצוואה נערכה ללא השפעה בלתי הוגנת על המצווה, הצוואה היא אמיתית ומעל לכל שהצוואה כשרה.

תמ"א 38

נושאים מהי התחדשות עירונית? התחדשות עירונית היא שם כולל לפרויקט תמ"א 38 ופרויקט פינוי בינוי ועל כל אחד מהם כתבנו מאמר מקיף. פרויקטים של התחדשות

קרא עוד »
פירוק שיתוף במקרקעין

פירוק שיתוף במקרקעין

נושאים האם ניתן לתבוע פירוק שיתוף בין בני זוג? (סעיף 40א' (א) לחוק) כאשר מדובר על מקרקעין של בני הזוג, לדוג' דירת מגורים, המצויים בהליכה

קרא עוד »

ליקויי בניה

נושאים האם לפני רכישת דירה חדשה מקבלן יש צורך להזמין חברת בדק בית למרות שהדירה חדשה? חד משמעית כן. משרדנו ממליץ להזמין בדק בית גם

קרא עוד »

איחור במסירת דירה

נושאים איחור במסירת דירה מקבלן איזה חוק מסדיר את נושא האיחור במסירה? סעיף 5(א) לחוק המכר (דירות) התשל"ג-1973, מסדיר את מערכת היחסים בין הקבלן לבין

קרא עוד »

מכירת דירת ירושה

נושאים מה קורה במצב שאין הסכמה בין היורשים למכירת הדירה? ככל ויש הסכמה למכירת הדירה בין כל היורשים ההליך יהיה מהיר מאוד. ככל ויהיה סכסוך

קרא עוד »

פינוי בינוי

נושאים מהו התנאי לפינוי בינוי בפרויקטים של פינוי בינוי מתייחסים למתחם שלם בו חייבות להיות לפחות 24 יחידות דיור בנויות. במסגרת פרויקט הריסה ובנייה של תמ"א

קרא עוד »
המלצות

צור קשר

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי

חשוב לדעת, כי התכנים באתר אינם מהווים בשום פנים ואופן תחליף לייעוץ מקצועי על ידי עורך דין ו/או של כל בעל מקצוע אחר אשר אמון על מתן ייעוץ וליווי של עסקאות אלו.
פתיחה
1
שלום וברכה
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?
Call Now Button דילוג לתוכן