ליקויי בניה

ליקויי בניה

חד משמעית כן. משרדנו ממליץ להזמין בדק בית גם ללני רכישת דירה יד 2 ובכלל בכל רכישת נכס. אין זה משנה אם הנכס חדש או לאו, נהפוך הוא, בדירות חדשות ישנם הרבה יותר ליקויים מדירות ישנות.

כדי שניתן יהיה להוכיח שהסגירה גרמה לנזקים, כדאי להזמין חברת בדק או מהנדס לצורך הכנת דו"ח בדק של מהנדס מוסמך ואותו ניתן יהיה להגיש כאסמכתא לבית המשפט. במידה ובית המשפט ישתכנע שהסגירה אכן גרמה לך לנזקים, בית המשפט יפסוק שעל השכן לתקן את המפגע או להסירו. במקביל אף ניתן לפנות למחלקת ההנדסה במועצה המקומית לטובת בדיקה האם הבנייה נעשתה בהתאם להיתר.

בהתאם לחוק המכר, אתה כרוכש חייב לאפשר לקבלן לתקן את הליקוים אלא אם מדובר על ליקוי מהותי והקבלן נמנע מלתקן את הליקוי או שהתיקון שבוצע מספר פעמים לא פתר את הבעיה. עליך לתת לקבלן הזדמנות לתקן את הליקויים ועל הקבלן לבצע את התיקונים תוך זמן סביר.

חשוב לדעת שאין זכות קיזוז בעסקאות נדל"ן אלא אם הדבר כתוב במפורש בהסכם. ככל ומדובר על ליקויים מהותיים כגון: אין חשמל, אין מים, בכל הדירה יש נזילות ורטיבויות וכו', ניתן לטעון שהדירה אינה ראויה למגורים ולא ניתן לקבל אותה. ככל ותבחר לעשות דין בעצמך, ייתכן ותידרש לשלם פיצויים לקבלן בגין הפרה יסודית של סעיף יסודי בהסכם.

לאחר שניסיתם כמה וכמה פעמים לפנות לקבלן לתיקון הליקויים והקבלן התעלם מהמיילים שלכם, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות ליקויי בנייה לצורך המשך ההליך ובמקרה הצורך גם לפנות לערכאות משפטיות.

מכוון שהחוזים במחיר למשתכן הינם חוזים אחידים, הסעיף יכול להיחשב כסעיף מקפח בחוזה אחיד ועל כן דינו להתבטל. כפי שרשמנו במאמר על ליקויי בנייה, חוק המכר הינו חוק קוגנטי ולכן לא ניתן להתנות עליו. בהתאם לניסיוננו בתחום, הסעיף יבוטל.

במאמר השלם שלנו על איחור במסירת דירה מקבלן הדגשנו את פס"ד של משרדנו שעסק במסירת דירה תוך החתמה על כתב וויתור. להלן תשובת בית המשפט בתיק ת"א 78578-12-20 מנשרוב נ' דקורטס בע"מ ואח'. 

"כתב הוויתור חסר תוקף, בין בשל היותו עומד בסתירה להוראותיו הקוגנטיות של חוק המכר (דירות) בין בשל היותו נעשה בעושק של התובעת. אוסיף, שיש לראות בחומרה את עשיית כתב הוויתור על ידי הנתבעות, באופן שבו נעשה במקרה הזה. זהו כתב וויתור שסתירתו לחוק המכר (דירות) מובהקת. תנאיו מקפחים באופן חריג. הוא נעשה באופן מובהק תוך ניצול מצוקתה של התובעת".

לפיכך, למסמכים מסוג זה יש רק מטרה אחת והיא הפחדה ויצירת לחץ על הרוכשים לחתום על המסך אחרת לא תקבלו את דירתכם. אם גם לכם זה קרה, צרו קשר ונעזור לכם.

חד משמעית כן. העובדה שאין לכם ניסיון ואתם לא רואים ליקויים לא אומרת שבהכרח אין ליקויים. חברות הבדק מגיעות עם מכשור מודרני ויורדות לרזולוציות בדיקה שאתם כאדם סביר אינם יכולים לראות. כמו כן, ישנם ליקויים שרק איש מקצוע יכול לראות.

חד משמעית כן. מכוון שמדובר על ליקויי בנייה הגורמים לך כרוכש נזק, כמובן שתהיה סכאי לפיצויים. כלל הוא שביתו של אדם הוא מבצרו, ומשכך יש בקיומם של ליקויי בנייה להסב לך עגמת נפש ואי נוחות בגינן הנך זכאי לפיצויים. ככל שהליקוי גורם לסבל רב יותר ולפגיעה מתמשכת בכיאות החיים, כך ניתן לתבוע פיצוי בגין עוגמת הנפש, אך זכרו שכל מקרה לגופו.

תמ"א 38

נושאים מהי התחדשות עירונית? התחדשות עירונית היא שם כולל לפרויקט תמ"א 38 ופרויקט פינוי בינוי ועל כל אחד מהם כתבנו מאמר מקיף. פרויקטים של התחדשות

קרא עוד »
פירוק שיתוף במקרקעין

פירוק שיתוף במקרקעין

נושאים האם ניתן לתבוע פירוק שיתוף בין בני זוג? (סעיף 40א' (א) לחוק) כאשר מדובר על מקרקעין של בני הזוג, לדוג' דירת מגורים, המצויים בהליכה

קרא עוד »

איחור במסירת דירה

נושאים איחור במסירת דירה מקבלן איזה חוק מסדיר את נושא האיחור במסירה? סעיף 5(א) לחוק המכר (דירות) התשל"ג-1973, מסדיר את מערכת היחסים בין הקבלן לבין

קרא עוד »

מכירת דירת ירושה

נושאים מה קורה במצב שאין הסכמה בין היורשים למכירת הדירה? ככל ויש הסכמה למכירת הדירה בין כל היורשים ההליך יהיה מהיר מאוד. ככל ויהיה סכסוך

קרא עוד »

פינוי בינוי

נושאים מהו התנאי לפינוי בינוי בפרויקטים של פינוי בינוי מתייחסים למתחם שלם בו חייבות להיות לפחות 24 יחידות דיור בנויות. במסגרת פרויקט הריסה ובנייה של תמ"א

קרא עוד »

העברת דירה במתנה

נושאים מהי העברה ללא תמורה? העברה ללא תמורה או בשמה הנוסף – העברת דירה במתנה היא עסקת נדל"ן לכל דבר ועניין הכוללת בתוכה מסמכים שיש

קרא עוד »
המלצות

צור קשר

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי

חשוב לדעת, כי התכנים באתר אינם מהווים בשום פנים ואופן תחליף לייעוץ מקצועי על ידי עורך דין ו/או של כל בעל מקצוע אחר אשר אמון על מתן ייעוץ וליווי של עסקאות אלו.
פתיחה
1
שלום וברכה
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?
Call Now Button דילוג לתוכן