איחור במסירה

במאמר זה נסקור את ההיבטים המשפטיים של איחור במסירה, כלומר איחור במסירת דירה אשר נרכשה מקבלן. מצב לא נעים, בגינו מותר לכם לתבוע פיצוי.

כל אדם שואף להחזיק בדירת מגורים, ומשקיע משאבים רבים על מנת להשיג את הדירה. עבור האדם הממוצע, רכישת הדירה זו העסקה הכלכלית המשמעותיות ביותר שיעשה בימי חייו. וכאשר ישיג את מבוקשו, הדירה תשמש כמרכז חייו ותעניק לו ביטחון.

בניין מגורים הוא לא דבר הנבנה בין לילה, זהו תהליך ארוך אשר עשוי להימשך חודשים רבים ואפילו שנים. וזהו גם תהליך יקר, ולכן הקבלנים מנסים לשווק את הדירות עוד בטרם הסתיימו תהליכי הבנייה. זהו דבר מקובל, ישראלים רבים רוכשים דירות הנמצאות בתהליכי בנייה וממתינים בסבלנות לסיום הבנייה.

אך להגיד ’ממתינים בסבלנות‘ זה לא כל כך מתאר נכון את המצב. המשמעות היא בדרך כלל היא שרוכשי הדירות מתגוררים בשכירות בתקופה זו, ונמצאים תחת נטל כלכלי כבד – הם גם משלמים את דמי השכירות, וגם החלו בתשלום המשכנתה. ברור לכולם שהשאיפה היא שזמן ההמתנה יהיה מינימלי, וללא עיכובים מיותרים.

במסגרת הסכם מכר לרכישת דירה, נקבע תאריך של מסירת דירה. אי עמידה במועד שנקבע היא בעלת השלכות כלכליות, ואולי גם אחרות, על רוכשי הדירה. היא גורמת לחיסרון כיס ומכניסה את רוכשי הדירות לאי וודאות. ולעתים אין מנוס מפנייה אל עורך דין מומלץ לאיחור במסירה, על מנת לנקוט בצעדים המשפטיים הדרושים.

איחור במסירת דירה

איחור במסירה

ראשית כל נשאלת השאלה מהו איחור במסירת דירה, והתשובה לכך נמצאת בחוזה שנחתם מול הקבלן, ובסעיף 9א של חוק המכר.

אחד הדברים שעושה עורך דין העורך חוזה לרכישת דירה הוא קביעת תאריך ברור למועד המסירה. השאיפה היא לציין תאריך קלנדרי, ולא להכניס ניסוחים עמומים כמו 24 חודשים מקבלת היתר בנייה או בחירת מילים שאין בהן התחייבות מפורשת.
החוק קובע כי אם הדירה לא נמסרה בתוך 30 ימים ממועד המסירה שנקבע, הרוכש רשאי לפיצויים ללא צורך בהוכחת נזק. החוק גם קובע את נוסחת הפיצוי.
אך יחד עם זאת, החוק גם מאפשר איחור במסירה בנסיבות מסוימות. בכל הסכם רכש תוכלו למצוא סעיף המאפשר לקבלן לדחות את מועד המסירה כתוצאה מנסיבות שאינן בשליטת הקבלן.
למשל איחור כתוצאה מכוח עליון, כמו אסון טבע, או מצבים אחרים כמו מצבי מלחמה, סגר, עיכובים התלויים ברשות המקומית ועוד.
מצבים שכאלו אכן אינם בשליטת הקבלן, ויש מידה גדולה של צדק בסעיף המאפשר איחור מסירה בנסיבות אלו. אך חשוב לתת לעורך דין מומחה לדיני מקרקעין לבדוק היטב את החוזה – אתם רוצים למנוע ניצול לרעה של סעיפים אלו.

לעתים רוכשי הדירה מבקשים לערוך שינוי במפרט הדירה, או מאחרים בתשלומים וגם אלו נחשבות לעילות מוצדקות לאיחור במסירה. אך גם במקרה זה חשוב לבדוק היטב את סעיפי החוזה ולנסח אותם בצורה ברורה. מובן מדוע שינוי מהותי בדירה עלול לגרום לעיכוב, אך לא תרצו שהקבלן ינצל זאת עבור פרטים קטנים כמו הוספת נקודת חשמל.

איחור במסירה

איחור במסירת דירה

על פי החוק, אם הדירה לא נמסרה בחלוף 30 יום ממועד המסירה החוזי (תקופת הגרייס), עליו לפצות את הרוכש. אנו ממליצים לכם לעשות את התכניות שלכם מתוך הנחה כי יתכן איחור של 30 יום.

שימו לב לנקודה חשובה, על פי פסיקת בית המשפט, הפיצוי צריך לכלול גם את 30 הימים שעברו מפקיעת המועד החוזי. למשל אם הקבלן איחר בתשעים יום, עליו לפצות אתכם בכל 90 הימים. אם עברו רק 30 יום, אינכם זכאים לשום פיצוי.
החוק אינו מגדיר סכום פיצוי, אך קובע נוסחה מסוימת. בפועל תזדקקו לשירותיו של עורך דין מומלץ לאיחור במסירה מכיוון שסביר להניח כי תתעורר כאן מחלוקת לגבי סכום הפיצוי.
במקרה שבו תקופת האיחור היא עד תום 4 חודשים – על פי החוק, הפיצוי צריך להיות שווה לסכום דמי השכירות של דירה דומה (בגודלה ומיקומה) כפול 100%.
החל מהחודש החמישי ועד לחודש העשירי, סכום הפיצוי יהיה סכום השווה לדמי שכירות של דירה דומה (בגודלה ומיקומה) כפול 125%.
החל מהחודש האחד עשר, סכום הפיצוי יהיה סכום השווה לדמי שכירות של דירה דומה (בגודלה ומיקומה) כפול 150%.
החשש הוא שיתחיל כאן תהליך שבו תוציאו עוד כסף על שמאים לצורך קביעת סכום הפיצוי. יתכן כי תעדיפו להימנע מכך, ומראש לקבוע פיצוי מוגדר במסגרת החוזה. התייעצו עם עורך דין מומלץ לאיחור במסירה.

עורך דין מומלץ לאיחור במסירה

עורך דין מומלץ לאיחור במסירה

איחור במסירת דירה הוא לא דבר נעים, ויש לו משמעויות כלכליות גדולות. על מנת למנוע זאת חשוב לערוך הסכם מכר אשר מגביל את היכולות של הקבלן למשוך את הזמן. כמו כן כדאי לבדוק את ההיסטוריה והמוניטין של הקבלן ולהעריך את רמת אמינותו. ומנגד, גם להיות מוכנים לתרחישים שבהם זה יקרה.

עורך דין מקרקעין ליאור מזרחי עומד לשירותכם ומעניק לכם ליווי וסיוע בעת רכישת דירה מקבלן. אנו נעשה את כל העבודה על מנת להבטיח כי העסקה תושלם בהצלחה, ותקבלו את הדירה במועדה. כמו כן נעניק לכם את כל הסיוע המשפטי בכל תרחיש שעלול להתעורר כמו ליקויי בנייה ובעיות שונות העשויות להתעורר. וגם נושאים נוספים כמו הסכם הלוואה במשפחה, ירושות וצוואות.

עורך דין לנדל"ן – עקבו אחרינו גם באינסטגרם

איחור במסירה דירה מקבלן

איחור במסירה דירה מקבלן

איחור במסירה דירה מקבלן יכול לגרום לאי נעימות ונזק כלכלי של ממש לרוכשי הדירות. דמיינו זוג אשר מתגורר בשכירות בגבעתיים, ומתכנן לעבור בחודש אוגוסט לדירה

קרא עוד »
איחור במסירת דירה מקבלן

איחור במסירת דירה חדשה

פיצוי בגין איחור במסירת דירה חדשה מקבלן מגיעה במקום בו הקבלן מאחר במסירת הדירה בגלל גורמים עליהם נתייחס במאמר זה. קניתם דירה מקבלן אבל גיליתם

קרא עוד »
המלצות

צור קשר

לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי

חשוב לדעת, כי התכנים באתר אינם מהווים בשום פנים ואופן תחליף לייעוץ מקצועי על ידי עורך דין ו/או של כל בעל מקצוע אחר אשר אמון על מתן ייעוץ וליווי של עסקאות אלו.
פתיחה
1
שלום וברכה
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?
Call Now Button דילוג לתוכן